Inductive Proximity Sensor – LJ12A3-4-Z/BX NPN DC6-36V 4mm Normally Open Proximity Switch
EAN: 8903470014589 SKU: LJ12A3O057
(47 customer reviews)
• Red LED checks the state of the proximity sensor
• High repeated positioning accuracy
• High switching frequency
• Wide voltage range
• Outer (Thread) Diameter: M12
• Antivibration, dust, water, and oil prevention
• Reverse power protection, short circuit protection, directly connecting with PLC
• Can replace small switches and limit switches
427.00 Incl.GST / 361.86 Excl.GST
19 in stock
19 in stock
Processing time: 1 days
Check Estimated Delivery at
Buy on Whatsapp
Description
Inductive Proximity Sensor Lj12A3-4-Z/Bx Detection Switch NPN DC6-36V 4mm Normally Open Proximity Switch
These are a popular choice for 3D Printers, being ideal for bed leveling.
Inductive proximity sensor is a great way to precisely detect when a metal object is at a given distance. Since this is a non-contact sensor, it is ideally suited to situations where dust, dirt, or liquids may be present. This specific sensor triggers when the sensor tip is 4mm away and features an LED that also illuminates when the sensor is tripped. Mounting this sensor is quite easy – it has a long threaded body allowing for a considerable adjustment.
Internally this sensor is wired like an NPN transistor; the base pin of the transistor is triggered when the metal object is at a distance of 4mm. The sensor operates at 6 – 36VDC and will output the same voltage on the output wire. Because of the higher voltage, the output will need to have the logic level shifted to a lower voltage to operate with a Raspberry Pi or Arduino. To wire up this sensor: Brown = DC in: (6 – 36VDC) , Blue = Ground , Black = Output Signal .
  • MODEL:  LJ12A3-4-Z/BX
  • OUTPUT:  NPN, 3 WIRE, NO (NORMAL OPEN)
  • WORK VOLTAGE: 6VDC – 36VDC
  • OUTPUT CURRENT: 300mA. (SINK)
  • SIZE: DIA. 12 mm. L: 64 mm. (BODY)
  • CABLE LENGTH: 100 cm.
  • DETECTION RANGE: 4 mm.
  • DETECTION OF METAL: (COPPER, IRON, ALUMINUIM ETC.)
Specification
Overview
Weight0.55 kg
Dimensions10 × 5 × 3 cm
Condition
HSN Code
Customer Reviews
47 reviews for Inductive Proximity Sensor – LJ12A3-4-Z/BX NPN DC6-36V 4mm Normally Open Proximity Switch