795 DC Motor 12V-24V 3000-12000RPM High Torque
EAN: 8903470325111
SKU:
MODCM795-2G
Rated 4.94 out of 5 based on 51 customer ratings
(51 customer reviews)
• Rated voltage: DC12V -24V. (voltage can be used from 12 to 24V, 12000rpm at 24V)
• Great replacement for the rusty or damaged DC geared speed reduce motor on the machine.
• Self-contained cooling fan can solve the problem of high temperature.
Description
795 DC Motor-3000-6000RPM
- Torque: 0.63N.M
- Unloaded Speed 12V: 3000Rpm
- Unloaded Speed 24V: 6000Rpm
- Rated Voltage: Dc12V-24V (Interchangeable)
- Unloaded Current: 1.05A (Recommend Start Current 10A)
- Shaft Diameter: 5Mm
- Front Shaft Length: 16Mm
- Body Diameter: 42Mm
- Motor Overall Length: 97Mm For 775Motor; 101Mm For 795Motor
- Mounting Aperture: 29Mm (M4 Screw Hole)
- Mounting Hole: 2
- Built-In Cooling Fan: 1
- Bearings: Double Ball Bearings
- Note: Cannot Be Used Directly With 110V/220V Household Electricity!
795 DC Motor-6000-12000RPM
- Torque: 0.63N.M
- Unloaded Speed 12V: 6000Rpm
- Unloaded Speed 24V: 12000Rpm
- Shaft Diameter: 5Mm
- Front Shaft Length: 16Mm
- Body Diameter: 42Mm
- Motor Overall Length: 101mm For 795Motor
- Mounting Hole: 2
- Built-In Cooling Fan: 1
Packing Included:
- 1pc x DC Motor
Customer Reviews
51 reviews for 795 DC Motor 12V-24V 3000-12000RPM High Torque