795 DC Motor 12V-24V 3000-12000RPM High Torque
EAN: 8903470325111 SKU: MODCM795-2G
(51 customer reviews)
• Rated voltage: DC12V -24V. (voltage can be used from 12 to 24V, 12000rpm at 24V)
• Great replacement for the rusty or damaged DC geared speed reduce motor on the machine.
• Self-contained cooling fan can solve the problem of high temperature.
Processing time: 1 days
Check Estimated Delivery at
Buy on Whatsapp
Description
795 DC Motor-3000-6000RPM
  • Torque: 0.63N.M
  • Unloaded Speed 12V: 3000Rpm
  • Unloaded Speed 24V: 6000Rpm
  • Rated Voltage: Dc12V-24V (Interchangeable)
  • Unloaded Current: 1.05A (Recommend Start Current 10A)
  • Shaft Diameter: 5Mm
  • Front Shaft Length: 16Mm
  • Body Diameter: 42Mm
  • Motor Overall Length: 97Mm For 775Motor; 101Mm For 795Motor
  • Mounting Aperture: 29Mm (M4 Screw Hole)
  • Mounting Hole: 2
  • Built-In Cooling Fan: 1
  • Bearings: Double Ball Bearings
  • Note: Cannot Be Used Directly With 110V/220V Household Electricity!
795 DC Motor-6000-12000RPM
  • Torque: 0.63N.M
  • Unloaded Speed 12V: 6000Rpm
  • Unloaded Speed 24V: 12000Rpm
  • Shaft Diameter: 5Mm
  • Front Shaft Length: 16Mm
  • Body Diameter: 42Mm
  • Motor Overall Length:  101mm For 795Motor
  • Mounting Hole: 2
  • Built-In Cooling Fan: 1
Packing Included:
  • 1pc x DC Motor
Specification
Overview
Brand
Condition
HSN Code
Customer Reviews
51 reviews for 795 DC Motor 12V-24V 3000-12000RPM High Torque